HANZEATYCKIE MIASTO GDAŃSK

Gdańsk

Zielona Brama — Długie Pobrzeże – Żuraw — ulica Mariacka — Kościół Mariacki — Kaplica Królewska — Wielka Zbrojownia — Wieża Więzienna — Katownia — Złota Brama — Dom Uphagena — Ratusz Głównego Miasta — Fontanna Neptuna — Dwór Artusa — Złota Kamieniczka — Zielona Brama

Ten szlak wiedzie przez najbardziej znane zabytki Gdańska. Naszą wyprawę rozpoczniemy w sercu starego Gdańska, czyli w dawnym porcie miasta. Przejdziemy Długim Pobrzeżem, by przyjrzeć się konstrukcji średniowiecznego dźwigu - Żurawia. Następnie sprawdzimy, czy ulica Mariacka słusznie nazywana jest najpiękniejszą uliczką Gdańska. Zaprowadzi nas ona do jednego z największych gotyckich kościołów ceglanych na świecie Kościoła Mariackiego, z którego wieży rozpościera się przepiękna panorama. Dalej przyjrzymy się Zbrojowni, w której dawni gdańszczanie przechowywali sprzęt wojenny, oraz Katowni i Wieży Więziennej, gdzie niegdyś rezydował kat miejski, a dziś znajduje się Muzeum Bursztynu. Następnie ruszymy w kierunku tak zwanej Drogi Królewskiej, czyli najbardziej reprezentacyjnego traktu miasta, który przemierzali przybywający do Gdańska królowie. Przyjrzymy się Złotej Bramie otwierającej najsłynniejszą w Gdańsku ulicę – Długą - przy której znajdują się najznakomitsze domy dawnych mieszczan i najważniejsze instytucje dawnego Gdańska. Pośród nich zobaczymy dom rajcy miejskiego Jana Uphagena oraz Ratusz Głównego Miasta. Tuż obok na Długim Targu obejrzymy Dwór Artusa, czyli najwyższej klasy lokal rozrywkowy dawnych gdańszczan oraz Fontannę boga mórz Neptuna. Jeszcze tylko parę kroków i ponownie dojdziemy do Zielonej Bramy, która łączy Długi Targ z portem miasta, gdzie rozpoczęliśmy naszą wędrówkę.

Czas zwiedzania: 1,5-4h


Dodatkowe propozycje dla niestrudzonych:

Dawny Gdańsk to nie tylko Główne Miasto z Drogą Królewską, portem i Kościołem Mariackim, to także leżące nieopodal Stare Miasto, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Biskupia Górka czy Osiek.

STARE MIASTO: Ze Starym Miastem związany był wybitny astronom i browarnik gdański – Jan Heweliusz. Tu miał swoje obserwatorium astronomiczne, obradował jako rajca w Ratuszu Staromiejskim, a w parafialnym Kościele św. Katarzyny, pieszczotliwie zwanym przez mieszkańców Katarzynką, wziął ślub. Nieopodal nad Kanałem Raduni znajduje się obwieszony kłódkami zakochanych gdański Most Miłości, idealne miejsce na opowiedzenie historii miłości Jana Heweliusza. Zakochani będą mieli chwilę na przykucie własnych kłódek. Nieopodal wznosi się największy zakład produkcyjny w średniowiecznej Europie Wielki Młyn. Stąd niedaleko do ostoi Solidarności z czasów komunizmu - Kościoła św. Brygidy z bursztynowym ołtarzem. Od Brygidy już tylko kilka kroków do Poczty Polskiej w Gdańsku, której pracownicy wsławili się obroną swej placówki w dniu wybuchu II wojny światowej. (1,5-3h)

STARE PRZEDMIEŚCIE: Na Starym Przedmieściu możemy obejrzeć franciszkański Kościół św. Trójcy, który wyróżnia się pełnymi uroku koronkowymi szczytami. W dawnym klasztorze franciszkanów mieści się dziś Muzeum Narodowe, posiadające w swych zbiorach światowej sławy dzieło Hansa Memlinga Sąd Ostateczny, obraz o bardzo ciekawej historii. Nieopodal znajduje się Kościół św. Piotra i Pawła, będący kościołem parafialnym Starego Przedmieścia. (1-3h)

DOMINIKANIE: Niedaleko Drogi Królewskiej wznosi się Kościół św. Mikołaja – jedyny kościół w Gdańsku, który nie uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. Jego gospodarzami byli, i są także dziś, Dominikanie. Gdańsk zawdzięcza im słynny doroczny Jarmark św. Dominika, który świętował niedawno swoje 750-lecie. W miejscu dawnego klasztoru dominikanów w XIX wieku została wzniesiona Hala Targowa. W jej podziemiach można oglądać fundamenty pierwszego kościoła św. Mikołaja pochodzące z XII wieku. (1h)