MUZEA TRÓJMIASTA

Muzea Trójmiasta

W Trójmieście znajduje się wiele wartych odwiedzenia muzeów. Chętnie potowarzyszę Państwu podczas wizyty w wybranym przez Państwa obiekcie i przybliżę historię miejsca oraz prezentowanych tam ekspozycji. Wizyta w muzeum może być także jednym z punktów programu podczas wspólnego zwiedzania Trójmiasta.

Skarbem Muzeum Narodowego w Gdańsku jest słynny obraz Hansa Memlinga Sąd Ostateczny, którym Gdańsk szczyci się od wieków. Wspaniałe wnętrza Ratusza Głównego Miasta oraz Dworu Artusa są dowodem bogactwa i przepychu Gdańska z okresu jego świetności. Dom Uphagena zachował oryginalny układ pomieszczeń i wystrój kamienicy mieszczańskiej z XVIII w. Można tam podpatrzeć, jak mieszkało się w Gdańsku ponad 200 lat temu.

Jeżeli interesuje Państwa bursztyn, polecam wizytę w Muzeum Bursztynu posiadającym w swej kolekcji inkluzje, czyli zatopione w bursztynie fragmenty roślin czy owadów. Najcenniejszą z nich jest jedyny znaleziony w Polsce okaz jaszczurki zatopionej w bursztynie.

Muzeum Poczty Polskiej oraz Wartownia nr 1 na Westerplatte, a także ekspozycja plenerowa Westerplatte: Kurort - Bastion – Symbol, opowiadają o historii wybuchu drugiej wojny światowej. Wystawa Drogi do Wolności ukazuje historię narodzin demokracji w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Historię Sopotu i Gdyni możemy zgłębić odpowiednio w Muzeum Sopotu oraz Muzeum Miasta Gdyni, a także w powstającym w Gdyni Muzeum Emigracji.

Centralne Muzeum Morskie prezentuje zagadnienia morskie. W Żurawiu można przyjrzeć się konstrukcji średniowiecznego dźwigu. Warto zwiedzić pierwszy zbudowany po wojnie w Gdańsku statek Sołdek, albo też wieloletni żaglowiec szkoleniowy Dar Pomorza. Najmłodszy z oddziałów muzeum — Ośrodek Kultury Morskiej — przedstawia problematykę morską w interaktywny sposób.

Dzieciom z pewnością spodoba się w Gdyńskim Akwarium, gdzie można nie tylko zobaczyć, ale i pogłaskać ryby. Dużo radości najmłodszym sprawią bez wątpienia pracownie doświadczalne w Centrum Nauki Eksperyment oraz interaktywne wystawy w Centrum Hewelianum, które w ciekawy sposób opowiadają o świecie fizyki, astronomii czy optyki. W Centrum Edukacji Archeologicznej "Błękitny Lew" można przespacerować się gdańską uliczką z czasów średniowiecza pośród zrekonstruowanych warsztatów rzemieślniczych i kupieckich kramów.