OLIWA

Oliwa

Katedra Oliwska — Park Oliwski — Pałac Opatów

Oliwa jest jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdańska. Malowniczo położona wśród lasów, pagórków i potoków przez wieki należała do zakonu cystersów, którzy wznieśli tutaj kościół, klasztor, rezydencję opata i park, a także liczne młyny nad Potokiem Oliwskim. W 1925 została utworzona diecezja gdańska i kościół, który odtąd stał się siedzibą biskupa - został podniesiony do godności katedry. Katedra Oliwska słynie ze swojego strzelistego piękna oraz rozbrzmiewającej w niej wspaniałej muzyki organowej.

Zwiedzanie Oliwy rozpoczniemy od Katedry Oliwskiej. Wysłuchamy tam 20-minutowego koncertu, wykonywanego na słynnych oliwskich organach z XVIII wieku. Przejdziemy się alejkami Parku Oliwskiego. W czasie spaceru przedstawię Państwu historię zakonu cystersów. Zatrzymamy się przy Pałacu Opatów, położonej pośród stawów, kaskad, ogrodów oraz niepospolitych gatunków drzew.

Czas zwiedzania: 1-2h


Dodatkowe propozycje dla niestrudzonych:

WZNIESIENIE PACHOŁEK: Tym z Państwa, którym niestraszne piesze wędrówki, chętnie zaproponuję wyprawę na Pachołek. Jest to wzniesienie o wysokości 108 m n.p.m. - ze stojącej na nim platformy widokowej o wysokości 15 m roztacza się wspaniała panorama Oliwy, otaczających ją lasów oraz morza. (1h)

HOTEL DWÓR OLIWSKI:  Fanów piłki nożnej zapewne zainteresuje fakt, że podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 niemiecka drużyna mieszkała w położonym nieopodal Hotelu Dwór Oliwski. Możemy tam dotrzeć drogą na skraju lasu, przy której znajduje się stara Kuźnia Wodna, pełniąca dziś funkcję muzeum. (1h)