SOPOT

Sopot

Ulica Bohaterów Monte Cassino (Monciak) — Plac Przyjaciół Sopotu — Zakład Balneologiczny — Dom Zdrojowy — Skwer Kuracyjny — Molo

Dawniej Sopot był należącą do zakonu cystersów małą wioską rybacką. Dopiero na początku XIX w. za sprawą francuskiego lekarza Jeana Georga Haffnera stał się kurortem, w którym zapanowała nowa moda na kąpiele w wodzie morskiej. Od tej pory miasto cieszyło się coraz większą liczbą kuracjuszy. W pozapinanych po samą szyję sukniach i pantalonach (panie), bądź w charakterystycznych pasiastych strojach kąpielowych (panowie) – przyjezdni snuli się leniwie po plażach za dnia, a nocą tracili fortuny w znanym sopockim kasynie. Od tamtych czasów stroje plażowe uległy znacznym modyfikacjom, Sopot jednak nieodmiennie pozostał ulubionym miejscem nadmorskiego wypoczynku.

Podczas zwiedzania Sopotu wspólnie przyjrzymy się jego architekturze zachwycającej luksusowymi secesyjnymi willami i malowniczymi domami letniskowymi. Przejdziemy się najsłynniejszym sopockim deptakiem zwanym Monciakiem (ulica Bohaterów Monte Cassino), mijając po drodze ulicznych artystów, liczne kawiarnie i najmłodszą atrakcję turystyczną Sopotu — Krzywy Domek. Zatrzymamy się przy Zakładzie Balneologicznym z początku XX wieku. Zobaczymy także grzybek inhalacyjny, z którego można skosztować uzdrawiającej solanki. Następnie przespacerujemy się Skwerem Kuracyjnym — przy nim znajduje się odbudowany niedawno Dom Zdrojowy. Stąd już tylko kilka kroków dzieli nas od sopockiego molo, które jest najdłuższą drewnianą budowlą w Europie. Widok z wysuniętego na ponad 500 m w morze drewnianego pomostu oczarowuje gości: z jednej strony Zatoka Gdańska z widocznymi w oddali konturami Gdańska i Gdyni, a przy dobrej widoczności także Półwyspu Helskiego, z drugiej strony otulony lasami Sopot z dostojnym Grand Hotelem, Domem Zdrojowym, Zakładem Balneologicznym, wieżami kościołów i piaszczystymi plażami. Zasłużona chwila wytchnienia w kurorcie światowej sławy.

Czas zwiedzania: 1,5-3h


Dodatkowe propozycje dla niestrudzonych:

GÓRNY SOPOT: W odróżnieniu od leżącego nad samym morzem Dolnego Sopotu, Górny Sopot położony jest na wzniesieniach na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzenie go polecam tym z Państwa, którzy goszczą w Trójmieście na dłużej i zechcą wybrać się na spokojny spacer kameralnymi uliczkami z dala od zgiełku tras typowo turystycznych. Z Łysej Góry — jednego z najlepszych punktów widokowych w Sopocie - roztacza się sięgająca do morza panorama Sopotu i pobliskich dzielnic Gdańska. Stąd blisko juz do położonej w dolinie Opery Leśnej, w której przed stu laty odbywały się festiwale muzyki poważnej, a która dziś znana jest przede wszystkim z odbywającego się tu corocznie sopockiego festiwalu piosenki. (2h)