TRÓJMIASTO

Gdańsk - Sopot - Gdynia

Gdańsk — Oliwa — Sopot — Gdynia

Tym, którzy chcieliby poznać nie tylko Gdańsk, lecz także Sopot i Gdynię, proponuję wycieczkę po całym Trójmieście. Każde z trzech miast ma swój szczególny charakter - Gdańsk jest miastem, w którym na każdym kroku można natrafić na interesującą i złożoną historię. Spacerując po uliczkach Sopotu nadal można poczuć leniwą atmosferę XIX-wiecznego letniska. W eleganckiej Gdyni wiatr od morza stale przynosi nowe pomysły i idee.

Naszą wyprawę rozpoczniemy od zwiedzenia historycznego centrum Gdańska, czyli Długiego Pobrzeża z Żurawiem, ulicy Mariackiej z Kościołem Mariackim oraz tak zwanej Drogi Królewskiej, czyli ulicy Długiej i Długiego Targu, przy których obejrzymy Ratusz Głównego Miasta, Fontannę Neptuna i Dwór Artusa - najbardziej znane zabytki Gdańska.

Następnie przejedziemy obok Placu Solidarności, przy którym znajduje się historyczna brama wejściowa do Stoczni Gdańskiej oraz przedstawiający trzy krzyże pomnik Poległych Stoczniowców. Przejedziemy wzdłuż terenów stoczniowych, kierując się w stronę stadionu PGE Arena, na którym odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Następnie mijając dom Lecha Wałęsy, przybędziemy do Katedry Oliwskiej, słynącej ze swojego strzelistego piękna oraz rozbrzmiewającej w niej wspaniałej muzyki organowej.

Przed nami Sopot, dawniej należąca do zakonu cystersów wioska rybacka, a od początku XIX w. kurort, w którym zapanowała nowa pochodząca z zachodu moda na kąpiele w wodzie morskiej. Wspólnie przyjrzymy się architekturze Sopotu, zachwycającej luksusowymi secesyjnymi willami i malowniczymi domami letniskowymi budowanymi dla licznie przybywających do kurortu gości. Przejdziemy sopockim deptakiem do molo, najdłuższej drewnianej budowli w Europie, z której rozciąga się piękny widok na Zatokę Gdańską i miasto. Będziemy tu mogli nieco odetchnąć - usiąść na piasku, pomoczyć nogi w morzu i powdychać trochę jodu – dla zdrowia :)

Po odpoczynku ruszymy dalej do najmłodszego z miast Trójmiasta – Gdyni, która niedawno świętowała swoje 85 urodziny. Przejedziemy przez jej centrum zbudowane w stylu modernistycznym. Wysiądziemy przy Molo Południowym, przy którym zacumowano okręt Polskiej Marynarki Wojennej z czasów II wojny światowej – ORP Błyskawica oraz dawny żaglowiec szkoleniowy kilku pokoleń studentów szkoły morskiej - Dar Pomorza. Nieopodal znajduje się ulubione muzeum gdynian i przyjezdnych czyli Akwarium Gdyńskie, prezentujące gatunki zwierząt i roślin morskich z całego świata.

Do Gdańska wrócimy główną arterią komunikacyjną łączącą Gdańsk, Sopot i Gdynię (Aleja Zwycięstwa – Aleja Niepodległości – Aleja Grunwaldzka), przy której znajduje się wiele ciekawych obiektów związanych z historią, kulturą, współczesnym rozwojem i życiem codziennym Trójmiasta.

Czas zwiedzania: 6-9h