WRZESZCZ

Wrzeszcz

Ulica Lelewela — Plac Wybickiego — Szkoła przy ulicy Pestalozziego — Browar — Park Kuźniczki — ulica Wajdeloty

Wrzeszcz jest jedną spośród tych dzielnic Gdańska, które mają swój niepowtarzalny klimat. Dawny Wrzeszcz możemy poznać z powieści Güntera Grassa, bo właśnie tutaj urodził się laureat literackiej nagrody Nobla i honorowy obywatel miasta Gdańska. Naszą wędrówkę rozpoczniemy na ulicy Lelewela, gdzie Grass mieszkał jako chłopiec i gdzie jego rodzice mieli sklep kolonialny. Przejdziemy przez Plac Wybickiego, przy którym spotkamy bohaterów literackich Grassa - zwiewna rzeźba dziewczynki z parasolem na szczycie fontanny przedstawia Jenny, a na ławeczce siedzi Oskar z bębenkiem. Kilka kroków dalej przy ulicy Pestalozziego znajduje się szkoła, dziś jedno z gdańskich liceów, a za czasów Grassa szkoła powszechna, do której uczęszczał.  Przejdziemy obok dawnego Browaru, w którym niegdyś produkowano liczne gatunki gdańskiego piwa. Zajrzymy do Parku Kuźniczki i zejdziemy w dół ulicą Wajdeloty.

Czas zwiedzania: 1-2h


Dodatkowe propozycje dla niestrudzonych:

WIELKA ALEJA: Wielka Aleja to aleja lipowa ufundowana w XVIII wieku przez burmistrza Daniela Gralatha. 1416 sztuk - tyleż drzewek lipowych zakupiono w Holandii i posadzono w czterech rzędach na drodze wiodącej z historycznego centrum Gdańska do Wrzeszcza. Przy Alei znajduje się wiele interesujących obiektów: ponadstuletnia Politechnika Gdańska, której siedzibę wzniesiono w stylu neorenesansu, zaś wnętrza urządzono w stylu secesyjnym; Opera Bałtycka mieszcząca się w przebudowanej pruskiej ujeżdżalni koni; prawosławna cerkiew św. Mikołaja oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Przed wojną po obu stronach Alei znajdowały się cmentarze należące do kościołów z centrum Gdańska. Dziś mieszczą się tu parki i tereny zielone, a Wielka Aleja jest częścią głównej arterii komunikacyjnej Gdańska. (2h)

ŚLADAMI LITERACKICH BOHATERÓW GÜNTERA GRASSA: Jeżeli dobrze znają Państwo twórczość Grassa i chcieliby zobaczyć miejsca opisywane w jego powieściach, proponuję wspólny spacer śladami jego literackich bohaterów: Oskara Matzeratha z Blaszanego bębenka, Joachima Mahlke i Pilenza z Kota i myszy oraz Tulli Pokriefke z Psich lat. Odwiedzimy Kościół Najświętszego Serca Jezusowego, w którym ochrzczony został Oskar. Zajrzymy na uliczki, przy których mieszkali Mahlke i Pilenz, Oskar czy Tulla. Przyjrzymy się cebulastej kopule kościoła św. Andrzeja Boboli z zegarem, dzięki któremu cały Wrzeszcz wiedział, że należy już zdążać do pracy i szkoły. Zobaczymy Kościół św. Krzyża, służący pierwotnie jako sala gimnastyczna, do którego Mahlke przychodził na poranne msze. Przetniemy tory tramwajowe wiodące do Brzeźna, gdzie wiele letnich dni na wraku zatopionego okrętu spędził Mahlke z kolegami. Nieopodal znajduje się szkoła realna Pilenza - Conradinum, jeden z niewielu obiektów we Wrzeszczu, który dziś nosi taką samą nazwę, jak za czasów Wolnego Miasta Gdańska i lat chłopięcych Güntera Grassa. (1,5-3h)